DM 2001 Nivå
Vi kom hele spektret igennem ved dette års åbne danske mesterskab i nordsjællandske Nivaa i dagene 17-19. August. Fredag svigtede vinden, og retningen var tvivlsom. Lørdag frisk vind fra SØ og endelig søndag var vinden frisk – tiltagende til hård, måske 10-11 m/s. Rigtigt herrevejr med knubber på søen. Da feltet (oprindeligt 43 startende) startede 3. sejlads søndag middag var 13 joller undgået primært med ondt i anus. Der var ingen deciderede materielskader.
Det var givetvis det hårdeste felt set på dansk grund(vand) nogensinde. En halv snes af deltagerne er enten heltids eller semi-proffer. Og væsentligt; Det er de unge mennesker, der nu for alvor viser tænder. At materiellet også er i det dyre leje er medvirkende til, at klassen er ved at sætte skel (se også referat fra generalforsamlingen). Vi er de facto 3 grupper:
· Himmelstormerne med hårde sejl, nye både, vinger og en hel pose ambitioner og stor træningsflid hele året.
· Seniorsejlere med fremtiden bag sig, men stadig i stand til at lave en hæderlig placering på en god dag i den rigtige vind.
· Old boys som i oftest ældre grej holder interne under-konkurrencer mod selekterede arvefjender.
Denne 3-deling træder klart frem og det bliver meget interessant om vi kan holde expansionen ved lige.
Nå, nu til lidt resultater (den totale resultatliste er vedlagt).
Dansk mesterskaber 2001: SØREN HOLM, Frederikssund
På det nydelige foto ses de glade medaljevindere. Hvorfor guldfuglen har foldet vingerne ind til hovedet vides ikke.Det blev til – ja tro det eller lad være – sølv til LARS HALL, Hellerup efter en noget spredt serie.Og broncen gik til comming up man, JONAS HØGH-CHRISTENSEN efter en kanon-slutspurt i søndagens blæsevejr. Den knægt vil vi høre mere til.
Her til højre ses den halve mand på opkryds i lørdagens 3. sejlads. Onde tunger påstår at han havde kunne blive bedre placeret såfremt jollen blev sejlet oprejst.
Nivaa Bådelaug stod for et godt stævne, selvom de selv betegner sig som nybegyndere til sådanne store stævner. Vi blev mødt med stor gæstfrihed og alle gjorde en stor indsats for få arrangementet til at klappe. Og så blev stævnet tilsmilet med alle slaws vind og solen stod højt alle dagene. En stor tak til Finn Hansen og Co.
Ca. en fjerdedel af deltagerne DM’et var af anden etnisk oprindelse end dansk. Store kontingenter fra Sverige, Holland og Tyskland, mens fjeldapen, rylltobakksfabrikanten svigtede denne gang.
De udenlandske kontingenter tog pænt fra i det samlede classement:
Svenske Åderman blev samlet etter med 20 p., pænt fulgt op af Holm (24 p.) samt hollandske de Vries med 26 p.
Præmier:
Arrangørerne havde formået en lokalpolitiker med et bankende sejler/havnehjerte til at forestå DM ‘ets store præmieoverrækkelse.Tilgiv, at navnet smuttede fra Deres referent i blæsten.
Ud over stævnepræmier var extra-præmier meget venligt stillet til rådighed af Oluf Grønkjær, Dinghy Store.
Julio overrakte extrapræmier og holdt tale på udsøgt anglo. Der var rorpose til flere, bl.a. ærværdige Fr. Jeppesen, der er vores yngste (og ældste) kvindelige atlet. Og sgu om ikke en dejlig spritny rorpindsforlænger gik til den Lars½! Hvad i hytten skal den mand med en sådan – med det medfødte vingefang???
Så var der “godt initiativ-pris” til svenske Magnus Nielsson (Ja, det er Anders` lillebror) fra Mølndal for en flot 16. plads i lånejolle (Deres udsendtes). Magnus gør sig normalt i homojollen (laser), men lad os nu se, om disse unge mennesker ikke snart vil over at sejle noget rigtigt.
Link til fotos